קוד פתוח או קוד סגור

לוגו קוד פתוח

על עלויות, אינטרסים צרים של מתכנתים וגנריות. מורה נבוכים ללקוחות מבולבלים ולמעוניינים ללמוד בניית אתרים או תכנות.

כתבה זו מיועדת הן ללקוחות המעוניינים להבין למה קוד פתוח יותר משתלם עבורם והן למעוניינים לבחור מסלול מקצועי בתחום בניית אתרים. ללקוחות כדאי קוד פתוח כדי לא להיות תלוי במתכנת מסוים או חברה מסוימת; לבוני האתרים כדאי קוד פתוח כי זה מה שהלקוחות רוצים... אם ברצונך לללמוד בניית אתרים, האם כדאי לך לעבוד עם שיטה דועכת שלקוחות מבינים שאינה מיטיבה עמם ובורחים ממנה? - כמובן שלא. יותר ויותר מבינים שקוד פתוח עדיף על קוד סגור. שווה להצטרף לשיטה מנצחת! להלן מספר נקודות מנקודת מבטו של הלקוח.

אני בונה אתרים במערכת דרופל ומפתח קורסים עבור "פרקטיקול" בקוד פתוח כי התאהבתי ברעיון של קוד פתוח, באופן הביצוע - השיתוף הקהילתי - ובמיוחד במערכת דרופל, לכן איני אובייקטיבי. עם זאת, בניתי אתרי אינטרנט בעבר גם ב-ASP.NET ופיתחתי קורסים בשפות כמו סישארפ (בנוי על פריימוורק דוטנט של מיקרוסופט) אז אני מכיר גם את העולם הזה.

מורה נבוכים ללקוחות מבולבלים

1. האם להקים אתר בקוד פתוח או בקוד סגור?
- קוד פתוח. אלו שממליצים לכם על קוד סגור הנם לרוב בעלי אינטרסים צרים שתבנו את האתר בקוד הקנייני עליו מושתת המוצר שלהם שעליכם לרכוש. כך הם כובלים אתכם אליהם - לא תוכלו להעביר את האתר לספק שירות אחר, אם תרצו בעתיד, אלא במחיר גבוה של בניית האתר מחדש. אם תבחרו להישאר עם אותו ספק השירות, תחוו לרוב ירידה ברמת השירות והפקעת מחירים (הרי הם מחזיקים אתכם בגרון, יש לכם ברירה?)

2. פניתי למספר חברות גדולות והן מציעות לבנות אתר רק בקוד סגור. למה?
- ראו תשובה לשאלה הראשונה...

3. האם בניית אתר בקוד פתוח תצמצם עבורי עלויות כלכליות בצורה משמעותית בהשוואה לקוד סגור?
- כן, לאורך זמן, אבל לא מיד בהתחלה. עלויות ההקמה עשויות להיות זהות או אף מעט יקרות יותר בקוד פתוח כי יש צורך להגדיר את האתר בדיוק על פי הצרכים שלכם. מאידך, תקבלו אתר מותאם יותר לצרכים שלכם מאשר אתר בקוד קנייני סגור. לעומת זאת, הוספת תכונות נוספות שתרצו להוסיף לאתר והתקדמות בקצב של הטכנולוגיה והאינטרנט תהיינה פתוחות בפניכם ללא עלות גבוהה. הסיבה לכך היא שהרכיבים (התוספים) כבר קיימים (קהילת הקוד הפתוח כבר בנתה אותם) וצריך רק להוסיפם ולהגדירם לדרישות שלכם. וכמובן, היות שמדובר בקוד פתוח, לא יוכלו לעשוק אתכם במחירים כי יידעו שתוכלו להחליף ספק שירות.

4. האם יש בעיה באתר שנבנה על קוד פתוח מבחינת נושאים הקשורים לתמיכה באתר ולבעיות העלולות לצוץ בעתיד?
- ההפך הוא הנכון; כמה אנשים מכירים את הקוד הסגור של האתר שלכם? - אם מדובר במוצר של חברה מסוימת בו אתם עושים שימוש (קוד קנייני) או אם פיתחו עבורכם קוד ייחודי, אז מדובר במספר מפתחים קטן שפיתח את התוכנה ומתחזק אותה. לבטח מדובר בפחות מאלפי בוני אתרים שבונים אתרים בקוד פתוח ויכולים "להיכנס לנעליים" של האתר שלכם מהר מאוד.

5. הייתי מבקש לדעת מהם החסרונות של קוד פתוח בהשוואה לחסרונות של קוד סגור. מתי עדיף ורצוי להשתמש דווקא בקוד פתוח?
- לקוד הפתוח כמתודה, כגישה, אין חסרונות מבחינתכם כלקוחות. יוצאי דופן הם שניים: א. אתרים מבוססי טכנולוגיה שאינם אתרי תוכן - במקרה כזה הייתי דווקא ממליץ לכתוב קוד ייעודי; ב. מערכת ניהול תוכן שאינה גנרית (כללית) מספיק עבור צורכי האתר שלכם בעתיד ולכן עלולה להציב מגבלות. דרופל היא דוגמא למערכת שהיא כן גנרית ולכן ניתן לבנות באמצעותה כל אתר.

6. מהן האפשרויות הפתוחות בפניי אם בכל זאת אחליט שאני רוצה לבנות אתר בקוד פתוח? באילו מערכות תוכן מומלץ להשתמש בקוד פתוח? מה נדרש לבדוק ועל מה אסור לוותר?
- ביכולתכם לפנות הן לעצמאים שבונים אתרים בקוד פתוח והן לחברות שמספקות שירותי בנייה של אתרים בקוד פתוח - בהתאם לתקציב שלכם, לגודלו של האתר שייבנה ולאופי השירות המתאים לכם. הכי חשוב - אל תתפשרו על האיכות. דרשו מערכת ניהול תוכן רצינית המתאימה לדרישות של האתר שלכם. למשל, אם מדובר בבלוג או באתר תדמיתי רצוי לבחור במערכת וורדפרס. אם מדובר באתר שעשוי להתפתח לכיוונים שונים בעתיד - חנות מקוונת, רשת חברתית, פורטל, וכדומה - בחרו במערכת גנרית יותר כגון דרופל.

קוד פתוח אינו טרנד, לא. הן הקוד הפתוח בכלל והן מערכות כמו דרופל, וורדפרס ואחרות, הנם פרי תהליך של התפתחות אנושית מתוך רצון לבנות יחדיו כלים מוצלחים. האינטרנט מאפשר טכנית את ביצוע שיתוף הפעולה הזה, דבר שהיה אך חלום לפני 20 שנה. בשנת 2011 שפת PHP חגגה 15 שנים להתחלתה ודרופל עשור להיווסדה. הדרישה לאנשי ונשות קוד פתוח גוברת והולכת.

Drupal report. Permalink: http://practicall.co.il/1/node/212