עוד על דרופל

לוגו דרופל

דרופל היא פלטפורמה לבניית אתרים מבוססי תוכן המאפשרת לנהל ולערוך מגוון רחב של תכנים מסוגים שונים במסגרת של אתר אינטרנט דינמי.

דרופל - האולר השווייצרי שלך!

דרופל שייכת לכולם - דרופל היא תוכנת קוד פתוח, ומופצת תחת רשיון חופשי (GPL). התוכנה מתוחזקת וממשיכה להתפתח הודות לאלפי המשתמשים והמפתחים הרשומים באתר דרופל העולמי מכל רחבי העולם. בישראל פעיל אתר דרופל ישראל שעיקרו פורום המאפשר לשאול שאלות, לקבל עזרה ולעזור לאחרים. כמו כן, קיימת קבוצה שהקמתי בפייסבוק לעניינים יותר "דחופים" או שדורשים התייחסות ידידותית יותר, ראו דרופל בפייסבוק.

מה זה דרופל?

כאמור, דרופל היא פלטפורמה לבניית אתרים מבוססי תוכן המאפשרת לנהל ולערוך מגוון רחב של תכנים מסוגים שונים במסגרת של אתר אינטרנט דינמי. הנתונים המוזנים (כגון טקסטים וקישורים) נשמרים במסד נתונים חזק ויציב – שאף הוא תוכנה חופשי ונקרא MySQL -והקבצים (כגון תמונות) נשמרים באופן מסודר בתיקיות במחשב המפעיל את האתר (השרת). שמירת הנתונים במסד מאפשרת יצירת אתר המציג בפני הגולש נתונים המעניינים אותו בתגובה לפעולה שביצע בדפדפן – למשל, לחיצה על קישור והגעה לעמוד עם מידע רלוונטי. היות שהנתונים נשאבים על פי הצורך, בניית המידע בדפים נעשית באופן דינמי ולא ידני דף אחר דף, כמו שבנו אתרים בעבר.

"נשמע רציני..."
זה נשמע מורכב וזה באמת לא פשוט, אך אין צורך לחשוש – הכול בנוי באופן מסודר וחכם, ולמידה שיטתית של דרופל מאפשרת להתמצא בים היכולות שהוא מציע בתוך מספר חודשים מועט. עובדה – מאות אלפי אנשים וארגונים משתמשים בדרופל לבנייה ותחזוקה של מגוון אינסופי של אתרי אינטרנט, ביניהם: פורטלים, אתרי דיונים, אתרי תדמית של חברות, אתרים אישיים, אתרי מעריצים לדמויות מפורסמות, חנויות מקוונות, אתרי ניהול משאבים ספריות, אתרי רישות חברתי ועוד.

פונקציונליות מובנית, יחד עם אלפי רכיבים נוספים הזמינים באופן חופשי וחינמי, מאפשרים תכונות אינספור, להלן מקצתן: מסחר אלקטרוני, בלוגים, ניהול האתר ותכניו על ידי מספר עורכים, פורומים ותגובות, שליחת מסרים בין גולשי האתר, שליחת עלונים (ניוזלטר) למנויים עליו והסרתם אוטומטית בהתאם לדרישה על פי החוק הישראלי נגד ספאם, הטמעת מדיה – תמונות, וידאו, מצגות, תוספים מרשתות חברתיות וכדומה, מגוון גלריות להצגת תמונות, העלאת קבצים קבצים והורדתם ועוד.

תם עידן הכתיבה מאפס עבור כל אתר תוכן חדש.

אתאר כאן "על קצה המזלג" יכולות לדוגמא, רק על-מנת לסבר את האוזן למי שעדיין לא מכיר את דרופל. זהו רק קצה הקרחון :)

משתמשים והרשאות

דרופל מגיעה עם מספר אפשרויות להגדרת חשבונות משתמש חדשים. למשל, אפשר להגדיר שכל אחד יוכל לפתוח חשבון, או שצריך אישור מנהל או שרק מנהל יכול ליצור חשבונות. כמו כן ניתן להגדיר תפקידים - כל תפקיד יקבל הרשאות מסוימות וכל משתמש מקבל (אופציונלית) תפקידים מסוימים. כך ניתן להפריד בין משתמשים מסוגים שונים שיוכלו לפעול באופן שיתופי באתר בלי לקלקל זה את עבודתו של זה. למשל, אפשר להגדיר תפקיד 'כתב' שיכול להוסיף כתבות ולעדכן כתבות שהוא הוסיף (אך לא כתבות של אחרים) וכן תפקיד 'עורך' שיכול לעדכן או אף למחוק כתבות (של כל הכתבים) ואף לקדם כתבות מסוימות לעמוד הבית, למשל, או למדור 'כתבות מומלצות'.

פריסה ועיצוב

יכולת המנהלה של דרופל מחולקת לחמישה חלקים עיקריים: תוכן, מראה, משתמשים, מבנה ותצורה (החלוקה לפי גירסת דרופל 7). ניתן בקלות לנהל את התצורה הבסיסית של הגדרות אתר דרופל, כגון: שינוי סיסמת האתר שלך, שינוי שפת ברירת המחדל והגדרות הזמן, יצירת RSS לאתר כולו ולמדורים מסומים, ועוד. אחרי שיש לך אתר אינטרנט מוגדר באופן מלא, הוא מוכן להוספת התוכן. ביכולתך לכוונן את הגדרות האתר שלך על ידי הגדרת תיבות עם מידע נוסף שתופענה לצד התוכן, יצירת תפריטים לניווט קל באתר הדרופל שלך, הוספת מדורים וקטגוריות לתכנים שונים, הוספת סוגי תוכן המייצגים ישויות במערכת או אובייקטי תוכן, ועוד.

תבניות עיצוב (קרויות גם: ערכות נושא) מגדירות את אופן פריסת התכנים באתר דרופל. הן קלות יחסית לשינוי ובעלות גמישות רבה מאוד כדי לאפשר התאמה אישית מלאה לרצונו של המעצב הטכני שלך. הרבה תבניות עיצוב לזמינות להורדה באופן חופשי, ישנן תבניות הניתנות לרכישה וביכולת בעל האתר להגדיר שברצונו לעצב תבנית ייעודית לאתר שלו (תהליך זה קרוי 'תבנות' - theming). ניתן להתקין באתר אחד בודד מספר תבניות עיצוב שונות כאשר כל ערכת עיצוב מוצגת על-פי הקשר שנקבע מראש; למשל: ערכה נפרדת למדור מסוים, ערכה לשפה מסוימת, וכדומה.

רכיב היבטים (Views) מאפשר יצירה של רשימות של תכנים קשורות באתר, על פי מסננים שונים. למשל: רשימת הפוסטים שהועלו בנושא מסוים, לוח שנה המציג אירועים קרובים, טבלה המציגה אנשים או פריטי מידע חשובים, מצגת תמונות מתחלפות מהאירוע האחרון, תקצירים נעים הצדה של הסיפורים הפופולריים ביותר בין הגולשים, ועוד אינסוף אפשרויות קבוצות חיתוך ואיחוד של מידע הנשאב דינמית מתוך מסד הנתונים של האתר.

Drupal report. Permalink: http://practicall.co.il/1/node/114