למה כן jQuery

jQuery

זהר ארד מתרעם על שאנשים שאינם מתכנתים עושים שימוש בספריית jQuery. לדעתו ברור שאפשר לכתוב קוד נהדר עם jQuery, פשוט חייבים לדעת ג'אווהסקריפט (השפה "שמתחת"). אני מבקש לחלוק עליו.

הדברים להלן נכתבו במקור כתגובה לכתבה של זהר ארד בניוזגיק. לאחר הכתיבה החלטתי שזה מספיק חשוב גם כדי להיות בבלוג שלי.

אני מגיע באמת מהכיוון של צד שרת ובעבר, כאשר עברתי מתכנות בשפת C לתכנות בשפת C++ התעצבנתי שמלמדים את השפה האחרונה לפני הראשונה. "איך באמת אפשר להבין את C++ בלי להבין C???". כאשר התבגרתי מעט (...) ועברתי לתכנת בדוטנט (סישארפ) עדיין המלצתי בחום רב לאנשים ללמוד C++, אך כבר הייתי פחות נחרץ. היום, אני חושב שהכול תלוי במטרה של האתר או היישום. איני מתכנת ג'אווהסקריפט ואני מקווה שאיני חוטא מבחינתך בהקבלה שאני יוצר.

נתמקד באתר, שהרי בג'אווהסקריפט עסקינן. השאלות הנשאלות: מהי מטרתו של האתר? מהו התקציב עבור האתר? מה הכי חשוב ללקוח באתר? כמה ניתן להפריש מהתקציב הכללי לטובת ייעול המערכת לעומת העלאת יחס המרה? באיזה שלב נמצא האתר מבחינת בגרות? הרי אם מדובר באתר, נניח, בסדר גודל בינוני ($10K) אז למה להשקיע חצי מהתקציב באיש צד-לקוח מומחה כאשר אפשר להשקיע את הכסף בפרסום להבאת לקוחות? כמובן, כאשר יהיו הרבה מאוד לקוחות, אפשר יהיה להפריש עוד קצת כסף על מנת לטייב או לייעל את הקוד, אך בשלב התחלתי, גישת "טוב למדיי" מנצחת עבור בעל העסק.

בוא נביט מנקודת מבט של הלקוח. קח למשל מערכת ניהול תוכן (אני עובד עם דרופל, אבל כל מערכת ניהול תוכן טובה מתאימה לדוגמא) - האם היא כתובה באופן הכי יעילה שניתן להעלות על הדעת? - לא. אז מה? היא כה חזקה וגנרית, שאתה יכול בעזרתה לצמצם את עלות התחזוקה בעשרות אחוזים. זה לא שווה ללקוח? שווה! זאת ועוד - הרי הרבה מאוד אתרים ניתן לבנות בדרופל ללא תכנות כלל (אך יש צורך לדעת לתבנת - theming). מכיוון שכך, עוד אנשים יכולים להיכנס למעגל בוני האתרים, אנשים שאינם מתכנתים. זה אולי לא תמיד מוצא חן בעיני המתכנתים, וכמובן שלמתכנת יהיה תמיד יתרון כי הוא מבין את הדברים "מבפנים" ויכול לעשות איזה טלאי, אך זה לטובת הלקוח ומכיוון שכך - יצליח וינצח.

Drupal report. Permalink: http://practicall.co.il/1/node/251